Jak wybrać łóżko małżeńskie?

Wybór łóżka do małżeńskiej sypialni może stanowić duże wyzwanie. Musi ono bowiem spełniać oczekiwania obojga partnerów, aby mogli cieszyć się najwyższym komfortem. W przeciwnym razie wspólne spędzane noce nie będą przyjemnością, a rano będziecie wstawać w złych humorach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko małżeńskie, by mieć gwarancję dobrze przespanych nocy i zdrowego snu.

Rozmiar łóżka ma znaczenie

Rozmiar łóżka waha się od 80x200 cm do łóżek tak zwanych królewskich czyli 200x200 i 200x220 cm, a jeżeli nawet te rozmiary nie spełniają twoich oczekiwać możesz zamóieć łóżko o wymiarach niestandardowych. Dobierają łóżko należy pamietać o wymiarach naszej sypialni, do małej sypialnie raczej nie wstawiajmy olbrzymich łóżek, później będziemy sie potykać o łóżko i inne meble. Optymalna przestrzeń pomiędzy łóżkiem a innymi meblami to 80-100 cm, wtedy możemy komfortowo przemieszczać się po pokoju nie obijając się o meble. Najpopularniejsze wymiary łóżek małżeńskich to 140x200 cm, 160x200 cm oraz 180x200 cm. Pierwsza opcja będzie najlepsza, jeśli Wasza sypialnia ma niewielkie rozmiary, a z łóżka będą korzystać dwie szczupłe osoby, które nie potrzebują zbyt dużo miejsca. Tak mały mebel powinien być jednak ostatecznością. Lepszym rozwiązaniem jest rozmiar pośredni – łóżko małżeńskie 160x200 cm. Wówczas obydwoje będziecie mieli wystarczająco dużo przestrzeni. Jeśli macie miejsce, możecie postawić obok niego stoliki nocne. Osoby, które lubią mieć bardzo dużo miejsca, powinny zdecydować się na największy wariant – warto jednak pamiętać, że jest to opcja do większej sypialni.

Łóżko małżeńskie musi być dopasowane do wzrostu obu partnerów – absolutnie nie może być ono za krótkie. Łóżka do długości 200 cm powinny wybierać osoby, których wzrost sięga 180 cm. Dla wyższych użytkowników lepsze będą warianty o długości 220 cm. 

Materac dla dwojga

To on w głównej mierze odpowiada za komfort użytkowania łóżka. Najlepiej sprawdzi się materac kieszeniowy siedmiostrefowy. Jego konstrukcja, w której sprężyny umieszczone są w osobnych woreczkach, sprawia, że nacisk położony na jednej części materaca nie jest wyczuwalny w innym obszarze. Dlatego ruchy partnera nie będą Ci przeszkadzać i wpływać na kształt materaca po Twojej stronie łóżka. Wspomniane siedem stref mają za zadanie dostosować się do naturalnych krzywizn kręgosłupa – dzięki temu rankiem obudzicie się wypoczęci i nie będziecie narzekać na bóle.

Twardość materaca powinniście dobrać do swojej wagi. Im jesteście ciężsi, tym twardszy materac będzie dla Was wygodniejszy. To w sytuacji, gdy wasza masa nie różni się za wiele. Co jednak, gdy śpisz z osobą nieco cięższą? Idealny będzie wówczas materac o dwóch twardościach. Takie rozwiązanie sprawi, że nie dość, że ruchy partnera nie będą dla Was wyczuwalne, to jeszcze nie będziecie musieli iść na kompromisy – a na te nie ma miejsca, gdy mówimy o zdrowiu.

Wytrzymałość i stabilność

Łóżko to mebel, który ma posłużyć na wiele lat. Ważne więc, by było solidnie skonstruowane – w końcu ma ono za zadanie utrzymać dwie, często ciężkie i ruchliwe osoby. Dlatego przy zakupie łóżka małżeńskiego, weźcie pod uwagę jego stelaż. Najlepszym wyborem będzie ten wykonany z drewna. Zrobiony są z elastycznych listew, które amortyzują nacisk na materac, zapobiegając jego odkształcaniu się. Pamiętajcie, że stelaż musi idealnie pasować pod względem rozmiaru do ramy łóżka.

Opcją gwarantującą dużo bezpieczeństwa jest wyposażenie sypialni w łóżko tapicerowane. Ma ono bardziej stabilną konstrukcję niż to drewniane. Dzięki obiciu ramy, ciało nie ma kontaktu z ostrymi, drewnianymi rantami, co może powodować otarcia czy urazy.

Łóżka kontynentalne jako łóżka małżeńskie

Często wybierane do małżeńskiej sypialni jest łóżko kontynentalne. Ma ono duże rozmiary (nawet 200x200 cm), dlatego to rozwiązanie wyłącznie na duży metraż. Jednak jego największą zaletą jest fakt, że zapewnia ono niesamowity komfort. Wszystko dlatego, że łóżka kontynentalne skonstruowane są tak, że mają aż dwa materace – dolny, sprężynowy oraz górny, kieszeniowy. Stabilna, opierająca się na drewnianych lub metalowych nóżkach konstrukcja powoduje, że powierzchnia spania w łóżkach kontynentalnych znajduje się wyżej niż np. w tapicerowanych. A to przekłada się na higienę i odpowiednią wentylację materaca – co jest szczególnie ważne przy dwóch śpiących osobach.

Jeżeli sypialnia służy Wam nie tylko do nocnego wypoczynku, lecz także relaksu w ciągu dnia w pozycji siedzącej lub półleżącej, to łóżko kontynentalne będzie doskonałym wyborem. Ma ono bowiem tapicerowane wezgłowie, dzięki czemu wygodnie usadowicie się w książką w ręku, bez obaw o bóle kręgosłupa.

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?