Jak wybrać łóżko podwójne? Oto, na co trzeba zwrócić uwagę

Kupowanie łóżka podwójnego to ważne zadanie. Trzeba patrzeć nie tylko na design, lecz przede wszystkim na jego wymiary. Muszą one odpowiadać powierzchni sypialni, ale i być dopasowane do sylwetek użytkowników, by zapewnić im najwyższej jakości komfort. Podpowiadamy, jaki rozmiar łóżka będzie najlepszy.

Najpopularniejsze wymiary łóżek dla dwojga

Najczęściej spotykane wymiary łóżek podwójnych to 140x200 cm, 160x200 cm oraz 180x200 cm. Czasem dostępne są też warianty 200x200 cm. Za najbardziej optymalne pod względem rozmiaru uznaje się łóżko 160x200. Swobodnie zmieszczą się na nim bowiem dwie osoby, a jeśli dysponujecie wystarczającym metrażem, w sypialni zmieści się obok niego także stolik nocny czy większa komoda.

Łóżka o długości 200 cm są optymalne dla osób mających około 180 cm wzrostu. Zapewniają one pełne podparcie dla całego ciała oraz całkowitą swobodę ruchu. W takiej sytuacji nie ma mowy o zwisających poza łóżkiem nogach. Jeżeli jesteś wyższy, warto zastanowić się nad większym wariantem lub nawet zamówieniem łóżka na wymiar.

Przyjęło się, że aby łóżko dla dwóch osób było wygodne, każdy z użytkowników powinien mieć 80 cm szerokości dla siebie. Dlatego właśnie łóżko do sypialni 160x200 to najlepszy wybór, jeżeli zależy nam na absolutnym komfortowym minimum. Mebel o wymiarach 140x200 wybierajcie w ostateczności, jeśli Wasza sypialnia jest naprawdę mała lub gdy musicie zmieścić w niej więcej mebli – bo np. zdarza się Wam pracować w niej przy komputerze. Warto jednak spróbować urządzić pomieszczenie tak, aby znalazło się w nim miejsce dla dodatkowych 20 cm. Ułatwieniem w takiej sytuacji jest wyposażenie się w łóżko z szufladami czy pojemnikiem na pościel, gdzie z powodzeniem możecie przechowywać rzadko używane rzeczy, zamiast zagracać pokój kolejną szafą czy komodą.

Jeżeli zdecydowaliście się na najbardziej popularny wymiar, warto, aby było to łóżko tapicerowane 160x200 cm. Jego największą zaletą jest obite tkaniną lub skórą wezgłowie, dzięki czemu można w nim wypoczywać w pozycji siedzącej lub półleżącej. Na dodatek taka ozdoba pięknie się prezentuje – szczególnie, jeśli zrezygnujecie ze zdjęć czy obrazów na ścianach.

A może duże łóżko do sypialni

Przestrzeń w sypialni Cię nie ogranicza? Świetnie! Zatem jesteś w gronie szczęśliwców, którzy mogą sobie pozwolić na łóżko z materacem o wymiarach 180x200 cm. Tak duże łóżko umożliwia stworzenie dwóch osobnych przestrzeni (zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że tradycyjne łóżko pojedyncze ma 90 cm szerokości). Jest to więc najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują dużo miejsca podczas spania i nie zależy im na szczególnej bliskości w czasie snu. Spędzasz noce z wiercipiętą? Większe łóżko będzie dla Ciebie wybawieniem – na takim ruchy partnera nie będą dla Ciebie aż tak odczuwalne. Jeżeli Ty lub Twój partner lubicie wieczorem korzystać z laptopa lub czytać książkę, 180x200 cm łóżko sprawdzi się i w tym przypadku. Na takiej przestrzeni istnieje mniejsze ryzyko, że będziecie przeszkadzać śpiącej drugiej osobie. Macie małe dziecko, które lubi odwiedzać Was w Waszym łóżku i spędzać z Wami noc? Aby cała trójka mogła wyspać się i wstać wypoczęta, wybierzcie wariant 180x200 cm, a może nawet i 200x200 cm.

Mimo że w sypialni to łóżko pełni najważniejszą rolę, to nie powinno ono zajmować całej jej powierzchni. Dlatego jeśli chcesz, by w pomieszczeniu tym znalazł się stolik nocny (albo i dwa), komoda czy nawet niewielka szafa, lepiej wybrać wariant 160x200. Sposób na oszczędność miejsca w postaci przysunięcia łóżka do ściany nie jest najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie go odradzamy. Gdy śpimy ze strony, przy której nie ma przestrzeni, wydostanie się lub dostanie na łóżko może wymagać niestworzonych działań, a przy okazji możemy obudzić partnera. Dlatego lepiej zdecydować się na mniejszy mebel, ale postawić go w takim miejscu, byście obydwoje mogli swobodnie się wokół niego poruszać.

Jak widzisz, nie zawsze im większe łóżko, tym lepiej. Do urządzania sypialni warto podchodzić z głową, by nie tylko się nam wygodnie w niej spało, lecz także oferowała ona odpowiednią przestrzeń.

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?